SJAJNA VEST ZA PENZIONERE! Fond PIO isplaćuje penzije gde god da žive srpski državljani, evo koja je procedura

Penzije koje se ostvare u Srbiji isplaćuju se u 28 zemalja sveta, ne računajući zemlje bivše SFRJ. Iz Fonda PIO ističu da je Srbija potpisala 35 sporazuma o međunarodnom osiguranju. Na osnovu ovih sporazuma, isplaćuje penzije svuda gde žive srpski državljani, objasnio je direktor Sektora za ostvarivanje prava Fonda PIO Branimir Stanković.

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje isplaćuje penzije za više od 1,65 miliona korisnika koji žive u Srbiji i u državama nastalim na prostoru bivše SFRJ.

Za više od 13.000 korisnika koji žive u inostranstvu, penzije se isplaćuju kvartalno.

Osoba koja ostvari staž u dve ili više država, ima pravo na srazmernu penziju, sabiranjem godina rada u tim zemljama, ali pod uslovom da Srbija ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju s tim državama.

Penzije koje se ostvare u Srbiji isplaćuju se u 28 zemalja sveta, ne računajući zemlje bivše SFRJ.

Najviše korisnika penzija živi u Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj, Španiji, Italiji, Mađarskoj i Francuskoj.

Ali, srpske penzije stižu sve više i do Australije.

„Republika Srbija je potpisala 35 sporazuma o međunarodnom osiguranju, koji podrazumeva i isplatu penzija“, objašnjava direktor Sektora za ostvarivanje prava PIO fonda Branimir Stanković.

Kaže da pre isplate penzije dolazi postupak ostvarivanja prava na penziju.

„Praktično, Republički fond za penzijsko invalidsko osiguranje može na osnovu tih sporazuma da isplaćuje penziju u sve zemlje gde se nalaze naši državljani“, naglašava Stanković.

Procedura kojom se ostvaruje penzija

Direktor Sektora za ostvarivanje prava Fonda PIO objašnjava da je za ostvarivanje penzija potrebno prvo da se podnese zahtev u jednoj od filijala prema mestu prebivališta.

Stanković pojašnjava da se građanin, ukoliko ima staž ostvaren u inostranstvu, opredeljuje u kojoj od tih zemalja želi da ostvaruje pravo na penziju.

„Pri čemu bi uloga Fonda bila jedna vrsta posredovanja. U smislu da se dostavlja dokumentacija tom inostranom penzijskom fondu“, naglasio je Stanković.

U Fondu PIO očekuju, tokom naredne ili početkom 2026. godine, potpisivanje međunarodnog sporazuma o saradnji u oblasti socijalnog osiguranja sa Albanijom i Portugalom.

Inostrane penzije koje se primaju u Srbiji

Ukoliko se srpski državljan, koji je pravo na penziju ostvario u inostranstvu, vrati u Srbiju, mora odmah da obavesti Fond PIO, kako se ta penzija više ne isplaćuje u inostranstvu, pojašnjava Stanković.

Ističe i da će se uplaćivati na jedan račun koji ta osoba poseduje u Srbiji.

„Kada je reč o potvrdama o životu, penzijski fond, bilo da je Republički fond u Republici Srbiji ili neki inostrani, prilikom isplaćivanja penzije mora imati dokaz da neko trenutno nije preminuo“, istakao je Stanković.

Naveo je da strani fondovi nemaju uvid u podatke o matičnim knjigima rođenih, odnosno umrlih, te se taj podatak dobija posredstvom međunarodne pravne pomoći.

„Ta međunarodna pravna pomoć se može realizovati kroz elektronske sporazume, koje u ovom trenutku Republika Srbija ima sa bivšim republikama“, pojasnio je.

U planu potpisivanje sporazuma sa još zemalja

Direktor Sektora za ostvarivanje prava PIO fonda kaže da je prethodnih dana potpisan sporazum sa Austrijom i Bugarskom, a da su u planu su još i neki.

„Ukoliko takvog sporazuma nema, u tom slučaju su korisnici dužni IPF-u da dostavljaju potvrde o životu“, naveo je gost iz PIO Fonda.

Naveo je da razlike u načinu dostave dokumenata postoje.

„Potvrde o životu dostavljaju se jednom godišnje (u bišim zemljama Jugoslavije), to je otprilike 20. oktobar“, naveo je Stanković.

Istakao je da se Severnoj Makedoniji dokumentacija dostavlja dva puta godišnje. Što se tiče trećih zemalja, ona se dostavlja jednom godišnje.

Tokom prošle godine je, put inostranstva, građanima isplaćeno oko 11 i po milijardi dinara po osnovu penzija.

Tagovi:

Pročitajte još: