PENZIONERI, NIJE POZNATA HRANA A SNIŽAVA HOLESTEROL: Evo o kojoj je namirnici reč

Holesterol je masna materija prisutna u krvi koja igra ključnu ulogu u brojnim telesnim funkcijama. Međutim, kada su njegovi nivoi previsoki, može postati opasan i uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme.

Ali, jedna egzotična namirnica mogla bi pomoći u borbi protiv visokog holesterola.

Holesterol se prirodno proizvodi u telu, ali povišeni nivoi mogu začepiti krvne sudove i otežati protok krvi.

To povećava rizik od ozbiljnih stanja poput srčanih i moždanih udara.

Iako genetika može da igra ulogu u povišenim nivoima holesterola, loša ishrana, nedostatak fizičke aktivnosti, pušenje i prekomerno konzumiranje alkohola takođe značajno povećavaju rizik od visokog holesterola.

Srećom, u mnogim slučajevima promene u načinu života, poput zdravije ishrane i redovne fizičke ativnosti, mogu pomoći u njegovom snižavanju.

Lekari preporučuju smanjenje unosa masne hrane, posebno one bogate zasićenim mastima poput prerađenog mesa, maslaca, sira i kolača, te povećanje konzumacije voća i povrća.

Prema farmaceutu Abasu Kananiju, bamija može igrati važnu ulogu u snižavanju holesterola.

Iako je botanički voće, u kuvanju se često koristi kao povrće, posebno u supama i varivima.

„Bamija sadrži gelastu materiju zvanu mucilag, koja se tokom probvljanja veže za holesterol i pomaže da se izluči iz tela“, objašnjava Kanani.

Jedna studija iz 2014. objavljena u časopisu Journal of Nutritional Biochemistry otkrila je da su miševi hranjeni prahom od bamije imali niže nivoe holesterola i šećera u krvi.

Rezultati studije sugerišu da bamija može da posluži kao prehrambena terapija za snižavanje visokih nivoa šećera u krvi (hiperglikemije) i triglicerida (hipertrigliceridemije).

Dodatne zdravstvene prednosti

Osim što pomaže u snižavanju holesterola, bamija je bogata vitaminima A i C te antioksidansima koji smanjuju rizik od ozbiljnih zdravstvenih stanja poput dijabetesa, moždanog udara i bolesti srca.

Međutim, Kanani upozorava da bi osobe s dijabetesom trebale biti oprezne prilikom dodavanja veće količine bamije u ishranu jer može ometati delovanje metformina, leka koji se često koristi za lečenje dijabetesa tipa 2, preneo je Index.hr.

Osim konzumacije bamije, Harvard Medical School preporučuje prehranu bogatu rastvorljivim vlaknima i niskokaloričnim namirnicama kako bi se smanjili nivoi LDL-a, odnosno lošeg holesterola.

Tagovi:

Pročitajte još: