NE MORATE DA ČEKATE GODINE STAROSTI, MOŽETE DA ODETE I U PREVREMENU PENZIJU: Ove uslove morate da ispunite

Ponovo se povećava starosna granica za odlazak u penziju, ali samo za žene. Od 1. januara 2025. godine važi novi uslov za njih, a to je da moraju da imaju 63 godine i 10 meseci. Međutim, postoji mogućnost da i žene i muškarci ranije odu u prevremenu penzije, a uslovi za to su određeni.

Žene sada mogu da se penzionišu sa 63 godine i osam meseci života i 15 godina radnog staža. Muškarci, s druge strane, i dalje moraju da rade duže, pa oni najranije mogu da odu u penziju sa 65 godina.

Međutim, granica za penzionisanje biće izjednačena, odnosno za žene povećana, a uvećavaće se svake godine sve do 2032, kada će i muškarci i žene moći da prestanu da rade sa 65 godina. Zakon o penzijskom i invalidskom osigurnju izmenjen je još 2014. i otada se uslovi po kojima žene mogu da se penzionišu menjaju svake godine. Tako će od Nove godine odnosno od 1. januara 2025. žene raditi dva meseca duže, odnosno u penziju mogu sa 63 godine i 10meseci života.

Ali, i žene i muškarci mogu ranije da odu u penzije, a uslovi za to su određeni.

Odlazak u prevremenu penziju je moguć za sve one koji žele da skrate svoj radni vek i odu ranije u penziju.

Uslov za prevremenu penziju

Da bi ostvarili pravo na penziju, građani Srbije moraju da imaju minimum 15 godina radnog staža, ali istovremeno 65 godina života za muškarce, a za žene 63 godine i osam meseci.

Međutim, postoje građani koji rano počnu da rade, a njima se otvara mogućnost da ranije prekinu sa radom.

Tako svi koji imaju 60 godina, a ujedno i 40 godina radnog staža, mogu da se penzionišu.

Dokumentacija potrebna za prevremenu penziju

Pored samog zahteva za ostvarivanje prava na prevremnu penziju i ličnog identifikacionog dokumenta (lična karta ili uverenje o prebivalištu), potrebno je pripremiti još dosta dokumentacije.

To su dokazi o penzijskom stažu, poput radne knjižice, uverenja o beneficiranom stažu, ali i drugih isprava, kao što su uverenje, potvrda i slično, u originalu ili overenoj kopijia, a svakako PIO fondu treba dostaviti i fotokopiju rešenja o prestanku zaposlenja.

Zatim, oni koji su služili vojni rok, treba da dostave i dokaz o regulisanom vojnom roku.

Takođe, građani koji primaju neku vrstu novčane naknade od države, treba da dostave dokaz o koršćenju prava kod Nacionalne službe za zapošljavanje. Ako je budući penzioner radio u sopstvenom preduzeću, potrebno mu je uverenje o obavljanju samostalne delatnosti, koje može da mu izda nadležni organ u opštini ili Agencija za privredne registre, i to za period od 1. januara 2006. godine pa nadalje.

Sledeći dokument je uverenje o plaćenom doprinosi za PIO, koje izdaje Poreska uprava za obavljanja samostalne delatnosti, ali i za sve ostale građane, koji nisu radili u svojoj firmi. Inače, samostalni umetnici, filmski radnici i sportisti koji su radili do 31. decembra 2006. godine ne moraju da podnesu ovo uverenje, a i sto važi i za sveštenike i verske službenike koji su posao obavljali do 31. avgusta 2004.

Tagovi:

Pročitajte još: