Mnogi se pitaju kako može da se uplati staž za odlazak u penziju.
Dokup staža za sve one koji iz nekog razloga nisu mogli da sastave 15 godina zaposlenja sve je češće muka. Pogotovo za one koji su već blizu ispunjenja uslova za penziju pa se tek tada sete ili dođu do nekog novca da sebi mogu do dokupe staž kako im sve prethodne uplate ne bi propale. Ili još gore da ne bi ostali bez ikakvih primanja pod stare dane, to jest sa 65 godina starosti.
Upravo je to problem R. G. iz Velikog Gradišta, koja je napunila 62 godine i ima 13 godina i četiri meseca staža. Dakle, nema minimum uslova za penzionisanje – 15 godina radnog staža.
„Ne radim već pet godina i htela bih da dokupim nedostajući staž do 15 godina da bih mogla da ostvarim pravo na penziju. U penzijskom fondu kome se obratila za savet odgovaraju da, prema važećim propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju, nije moguće dokupiti staž. Odnosno nije moguće jednokratnom uplatom doprinosa nadomestiti staž do uslova za penziju“, navela je.
Ono što R. G. jedino preostaje, savetuju iz PIO fonda, jeste da podnese zahtev za sticanje svojstva osiguranika po članu 15 Zakona o PIO i sama uplaćuje doprinose mesečno na osnovicu koju sama odabere od 13 ponuđenih. Odluka je na R. G koliko će vremena da uplaćuje sebi doprinose.
Kako kažu u PIO, svojstvo osiguranika stiče se danom podnošenja zahteva, a na zahtev lica može se steći najranije 30 dana pre podnošenja zahteva. Zakonom o PIO predviđeno je i da se uplata doprinosa po članu 15 ne odnosi na zdravstveno osiguranje već samo na penzijsko. Ukoliko neko želi i zdravstveno da se osigura, mora da se obrati Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje.
Osnovice za uplate doprinosa po članu 15 određene su u procentu od prosečne mesečne zarade u Srbiji u prethodnih 12 meseci. S obzirom na to da stopa doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje iznosi 24 procenata, osiguranici će na mesečnom nivou tokom ove godine izdvajati od 9.634,32 do 137.632,80 dinara, zavisno od toga koju od 13 osnovica osiguranja izaberu.
Pravo na samostalnu uplatu doprinosa imaju sva lica koja su van osiguranja (nezaposleni, studenti, domaćice, đaci), odnosno koja nisu korisnici prava na penziju, pod uslovom da su starija od 15 godina, sa prebivalištem u Srbiji.
Svojstvo osiguranika prestaje danom za koji se lice u zahtevu opredeli ili ako doprinos ne plati u roku od šest meseci od dana dospelosti, kada mu svojstvo osiguranika prestaje najranije sa poslednjim danom za koji je doprinos plaćen.
Ovo osiguranje automatski prestaje kada neko lice radi po ugovoru o delu ili drugom ugovoru na osnovu koga se prima ugovorena naknada. Ukoliko je neko nastavio da plaća doprinose i u periodu kad je obavljao poslove po ugovoru, on može da podnese zahtev za povraćaj doprinosa koje je platio za taj period.
Za ponovno uključivanje u obavezno osiguranje nakon prestanka osiguranja po osnovu obavljanja ugovorenih poslova, mora se podneti novi zahtev. Zanimljivo je da ima i onih koji bi da nastave da uplaćuju doprinose pošto daju otkaz u Srbiji i žele da idu u inostranstvo. U tom slučaju je ovaj vid osiguranja moguć samo ukoliko van zemlje taj neko ne budu radio.
Ukoliko neko napušta posao u Srbiji da bi se ponovo zaposlio negde u svetu ukoliko naša zemlja ima potpisan Sporazum o socijalnom osiguranju, prijavu na osiguranje i plaćanje poreskih obaveza po tom osnovu obavlja inostrani poslodavac i taj staž osiguranja se računa u ukupan staž prilikom ostvarivanja prava na penziju.
Ako se radi o državi sa kojom nemamo potpisan sporazum, može da se podnese zahtev za utvrđivanje svojstva osiguranika po osnovu zaposlenja u inostranstvu, ako za to vreme ne postoji obavezno osiguranje kod inostranog nosioca osiguranja. Ukoliko neko više ne želi da bude uključen u obavezno osiguranje, potrebno je da fondu podnese zahtev, pri čemu će svojstvo osiguranika prestati sa danom za koji se osiguranik opredeli u zahtevu, piše Mondo.