Prema najnovijim podacima Fonda PIO, vojnici mogu da se povuku sa službe i pre nego što napune 65 godina, što ih razlikuje od većine drugih penzionera.
U avgustu 2024. godine, vojne penzije primalo je 31.632 penzionera, od kojih se 26.728 nalazilo u centralnoj Srbiji, 4.848 u Vojvodini, a 56 na teritoriji Kosova i Metohije.
Prosečna vojna penzija u Srbiji iznosila je 92.599 dinara, što je za čak 20 odsto više od prosečne penzije koja iznosi 45.703 dinara.
Generalno, srpski penzioneri uživaju različite nivoe primanja: prosečna penzija za zaposlene iznosi 48.381 dinar, dok poljoprivredni penzioneri primaju 19.793 dinara, a samostalni delatnici 42.595 dinara. Ove razlike u primanjima ukazuju na specifične uslove pod kojima različite kategorije penzionera izlaze na tržište.
Beneficirani radni staž omogućava pojedinima da se penzionišu ranije, a pravo na to imaju pripadnici različitih službi, uključujući MUP, MSP, BIA, VBA, VOA, Upravu za izvršenje krivičnih sankcija, Poresku policiju i Vojsku Srbije, sa navršenih 55 godina života i 25 godina staža osiguranja, gde su 15 godina efektivno provedenih na radnim mestima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem.
Pripadnici BIA, VBA i VOA mogu sa 53 godine života u penziju, ukoliko su efektivno proveli 20 godina na određenim specifičnm pozicijama u specijalnoj jedinici.
Na primer, podoficiri i oficiri mogu se povući sa 53 godine života uz 40 godina staža, dok pukovnici mogu otići u penziju sa 54 godine i istim brojem godina službe. Specijalne jedinice imaju još povoljnije uslove, jer mogu otići u penziju sa 53 godine i 20 godina efektivnog staža.
Ove informacije ukazuju na značajne razlike u starosti i finansijskim primanjima vojnika u penziji u poređenju s drugim grupama penzionera, ističući kako vojna služba može doneti određene prednosti kada je reč o penzionisanju, piše Kurir.