Internacionalni šahovski majstor, novinar u penziji Branislav Rakić Krca, autor je, do sada, 12 knjiga o šahu. Bio je dugogodišnji izveštač Politike ekspres i pomoćnik glavnog urednika. Slika je i prilika maksime „da novinar ostaje uvek novinar“.
Kao penzioner živi u novobeogradskom „naselju Sunca“- bloku 45 i, verovali ili ne, priprema sledeću, 13. knjigu o šahu. Njegova knjiga o „meču stoleća“ Fišer- Spanski je bestseler, a najduhovitija je ona o meču u Beogradu, Korčnoj- Spaski. U Zagrebu, 1977.godine, na sahovskom prvenstvu Jugoslavije, učesnici šampionata i kolege novinari proglasili su ga za najboljeg novinara izveštavača. U novinskoj kući Politika, gde je dočekao penziju, nadobijao se nagrada i kao novinar i kao šahista Politikinog šahovskog kluba. A u mladosti je bio gimnastičar i pesnik. Autor je mnogih pesama koje je komponovao i pevao Miki Jevremović, njegov gimnazijski drug uz Valjeva. Pesma „Zapevajte pesme stare“ u izvođenju Predraga Cuneta Gojkovića, takođe je njegova a kuriozitet je da su se njih dvojica upoznali tek u trećoj deceniji izvođenja te popularne pesme.
Sada sa šahovskim novinarom Ljubišom Stojiljkovićem svakodnevno igra „cuger“ mečeve. Rezultate tih mečeva će, verovatno, utvrditi veštačka inteligencija ako se bude utvrđivao njihov skor. Oni i dalje igraju.
Inače, Branislav Rakić pazi na svoje zdravlje, redovno šeta po Novom Beogradu, oko reke Save, dok mu kišobran umesto štapa pomaže u šetnji. Voli da obiđe i pijace a dnevnu štampu obavezno čita. Sa profesorskom ekonomskog fakulteta, dr Alisom Marić, našom šahovskom velemajstorkom, ugovorio je prikaz svoje buduće šahovske knjige, a sa akademikom Matijom Bećkovićem planira promociju knjige u Valjevu. Oni su „beogradski“ Valjevci i svoje knjige tradicionalno promovišu uvek u tom gradu, gde se tom prilikom obično održi i književno šahovsko veče.