Sve više italijanskih penzionera se seli u ovo zemlju zapadne Evrope.
Sudeći po analizi Italijanskog instituta za socijalno osiguranje (INPS), koji se bavi i isplatom penzija, sve više Italijana, poput državljana Velike Britanije ili Nemačke, seli se u Španiju i Portugaliju i uživa u zasluženoj penzija u tim zemljama.
Tako je u poslednjih pet godina broj Italijana kojima INPS isplaćuje penziju u Španiji skočio za 25 odsto, u Portugalu je rast od 55 odsto, dok je ukupan iznos za penzije koje isplaćuje Institut van Italije u 2023. dostigao vrtoglavih 1,6 milijardi evra za oko 311 000 penzionera koji žive čak u 160 zemalja.
Iako su u Hrvatskoj postojale ideje i spekulacije da bi primorje moglo postati privlačno penzionerima iz razvijenih članica Evropske unije koji žele penziju provesti ‘okupani suncem i morem’ i uz jeftinije troškove života nego na zapadu Evrope, ovaj trend , bar kada su Italijani u pitanju, nije zaživeo.
Naime, prošle godine INPS je Hrvatsku poslao penzije za sami 3.129 osiguranika italijanskog penzijskog sistema, što je otprilike isto u odnosu na 2019. godinu.
S druge strane, u Španiji u penziji uživa oko deset hiljada Italijana, u N,emačkoj blizu 50 hiljada, u Portugalu oko 3500, a u tradicionalnim ‘bazama’ italijanske dijaspore, SAD i Australiji, preko 25 hiljada.
Ovim poželjnim zemljama za penzionere pridružuje se i Tunis, piše Jutarnji list.
– Portugal, Tunis i Španija su zemlje sa najvećim prosečnim iznosom isplaćenih penzija, kao i visokim procentom isplaćenih penzija koje u celosti isplaćuje INPS. Penzije se isplaćuju penzionerima koji su odlučili da se presele kako bi iskoristili očekivane ekonomske i fiskalne prednosti. Osim toga, povećanje doznaka iz Italije u Španiju ukazuje da bi moglo doći do daljeg povećanja isplata penzija u tu zemlju– naveo je INPS, skrećući pažnju na nalaz časopisa Living da su španski Kanari, na koje se takođe šalju italijanske penzije, jedan od šest najatraktivnijih mjesta za penzionerski život širom planete.
Institut napominje i da je Španija jeftinija za život od Italije i da je iznos novca koji iz Španije u Italiju ide za penzije četiri puta manji nego u suprotnom smjeru.
Dok za Španiju kažu da je italijanskim penzionerima privlačna zbog tamošnje prijatne klime i prirodnih lepota, ali i jeftinoće, INPS smatra da privlačnost Portugala leži u povoljnom poreskom sistemu.
Kao i u slučaju Španije, broj penzija upućenih iz Portugala u Italiju je višestruko manji nego u suprotnom smeru.