Najniža tarifa je 30 evra, ali može biti ido 20 puta veća, zavisi od sledećih činilaca.
U Srbiji se godišnje uradi na desetine hiljada ostavinskih postupaka, od kojih najveći deo pred javnim beležnicima, kojima taj posao poveravaju osnovni sudovi.
U poslednje tri godine, kako kažu u Javnobeležničkoj komori, notari su radili između 110.000 i 120.000 ostavina godišnje.
Prosečno, ovi postupci traju do tri meseca, računajući od trenutka kada sud poveri postupak beležniku, naravno kod onih ostavina kod kojih postoji saglasnost učesnika za brzo okončanje.
Pred sudom, ovaj rok se meri se godinama, piše Kurir.
Za ostavinski postupak je između ostalog potrebno dostaviti potvrdu Fonda PIO o iznosu neisplaćenih penzja. Potvrda o iznosu neisplaćenih penzija do poslednjeg dana u mesecu u kojem je korisnik preminuo može se dobiti podnošenjem zahteva na šalteru ili preporučenom poštom na adresu one filijale Preračun penzije RF PIO koja je vršila isplatu penzije pokojnom korisniku penzije, uz kopiju izvoda iz matične knjige umrlih i lične karte na uvid osobe koja traži potvrdu koja se šalje na kućnu adresu, preporučenom poštom.
Ostavinski postupci se vode za nepokretnu imovinu, sud ih ne pokreće za one koji imaju samo pokretnosti, osim ako sami naslednici ne podnesu zahtev za raspravljanje zaostavštine.
S obzirom na to da je minimalna nagrada notara za vođenje ostavinskog postupka 3.600 dinara, izuzetno su retki oni slučajevi kada zaostavština ne pokrije troškove.
Cena ostavinskog postupka određena je tarifom.
Osnovica za obračun nagrade je vrednost zaostavštine, na osnovu procene tržišne vrednosti stvari i prava, umanjene za ostaviočeve dugove.
Beležnik na osnovu procena vrednosti Poreske uprave, osiguravajućih društava, cena postignutih u postupku javne prodaje i slično, utvrđuje tržišnu vrednost zaostavštine. Na osnovu toga, prema skali određuje visinu nagrade.
Najniža iznosi 3.600, a najviša 72.000 dinara.
Na ovaj iznos dodaje se nagrada za sastavljanje smrtovnice 3.600 dinara i materijalni troškovi od 540 dinara po nasledniku. Od svih nagrada koje beležnici naplate od stranaka, više od 60 odsto odlazi u državni budžet: PDV je 20 odsto, 30 odsto doprinos za unapređenje položaja zaposlenih u pravosuđu, 10 odsto porez na dobit i 15 porez na dohodak.
Novi Zakon
Inače, od 1. januara ove godine krenula je primena izmenjenog Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, a konkretno člana 109, prema kom u slučaju smrti korisnika prava, iznosi penzije i novčane naknade pripadaju do poslednjeg dana u mesecu u kojem je korisnik umro.
Navedeno je da je banka obavezna da iznose penzija, odnosno novčane naknade koje su isplaćene nakon poslednjeg dana u mesecu u kojem je korisnik preminuo, vrati Fondu na njegov zahtev i ne može iz tih iznosa namirivati svoja potraživanja koja eventualno ima prema korisniku prava. Fond PIO će za korisnike prava koji su preminuli počev od 1. januara 2024. godine, od banaka i poverilaca tražiti povraćaj iznosa penzija i novčanih naknada koji korisniku ne pripadaju nakon poslednjeg dana u mesecu u kojem je preminuo.
Isto važi i za poverioce kojima su uplaćena sredstva nakon poslednjeg dana u mesecu u kojem je korisnik preminuo, po osnovu realizacije obustave od penzije.
Sa ovim u skladu je došlo i do promene člana 111 Zakona, koji navodi da u slučaju smrti korisnika penzije pravo na porodičnu penziju će se utvrditi i isplaćivati najranije od prvog dana narednog meseca po isteku meseca u kome je nastupila smrt korisnika, pod uslovom da korisnik porodične penzije nije u tom periodu u osiguranju. Ovo pravilo je takođe aktuelno od pomenutog datuma.